Nákupy

Aké okná na vašu stavbu?

Okno je investíciou do budúcnosti. Investíciou do vášho bývania, a preto je výhodou, ak si vyberiete také, ktoré má dlhú životnosť a o ktoré nie je potrebné sa zložito starať. Okno kupujeme na niekoľko desaťročí, minimálne na circa 20 rokov. Niektoré sa však „dožijú“ aj oveľa viac. Záleží od toho či si kúpite plastové alebo hliníkové okná.

Spálňa, posteľ, okno

Budeme sa venovať práve týmto dvom typom, nakoľko ich možno zaradiť k tým najpopulárnejším a najzaujímavejším. Vyberať môžeme podľa ich životnosti, ale samozrejme aj ceny, dizajnu a iných konkrétnych výhod či nevýhod okien. Každá z možností predstavuje inú cenu a tiež rozdielne vlastnosti. Každý z použitých materiálov je niečím unikátny. K najčastejším voľbám sa v prípade použitých materiálov radí plast, drevo alebo hliník. V súčasnosti je však obľúbená aj kombinácia týchto materiálov.

Asi viete, že hliníková varianta je v našom prípade najdrahšia. Preto sa zvykne kombinovať napríklad s lacnejším plastom. To ale neznamená, že by sa kvôli vyššej cene hliníkové okno neoplatilo. Pretože ak sa zameriame na jeho vlastnosti, kam sa radí napríklad vysoká životnosť (až 100 rokov), tak sa v konečnom dôsledku oplatí a pôjde o výhodnú kúpu. Treba pozerať na to, čo kúpou konkrétnych okien získame, a to aj do budúcna.

Pozrime sa teda na to, ako je to so životnosťou.

Vo všeobecnosti má plastové okno životnosť cca 30 až 50 rokov. To nie je málo, ale hliník túto hranicu dvojnásobne prevyšuje. Hliník je veľmi odolný materiál, a preto je životnosť takýchto okien 80 až 100 rokov.

Chlap sedí na okne

A čo dizajn?

Ak sa neuspokojíte s obyčajnými oknami alebo hľadáte tie s veľkými rozmermi, opäť je víťazom hliník. Hliníkové rámy môžu byť vďaka ich odolnosti tenšie a estetickejšie, no zároveň udržia aj veľké a ťažké sklenené výplne. Pri hliníkových oknách si navyše môžete vybrať aj ich konkrétnu farbu.

Podobné príspevky