Auto moto

Ako moderné autá chránia vodičov?

Dnes som premýšľal o tom, ako sa bezpečnosť v autách zmenila v posledných rokoch. Pamätáš si, keď sme ako deti jazdili na zadných sedadlách bez pásov a naši rodičia nám ani nevedeli vysvetliť, čo je to airbag? Teraz je to úplne iné. Moderné autá sú plné technológií, ktoré nás chránia v každej situácii. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. Začnime s airbagmi. Kedysi to bola len veľká bublina pred vodičom, dnes ich máme všade – predné, bočné, kolenné, dokonca aj hlavové. V prípade nárazu sa aktivujú a chránia naše telá pred prudkými nárazmi. Ale airbagy sú len začiatok. Ďalšou skvelou vecou sú bezpečnostné pásy s pred spínačmi a obmedzovačmi sily.

ochrana auto

Tieto vecičky pri náraze zatiahnu pás tesnejšie, aby nás čo najlepšie podržali, ale zároveň nepoškodili vnútorné orgány. Dokonca aj detské sedačky sú dnes navrhnuté tak, aby chránili najmenších pasažierov. Veľkým hitom sú rôzne asistenčné systémy. Napríklad, automatické núdzové brzdenie. Ak systém zaznamená, že sa blížime k prekážke a nereagujeme, auto samo zabrzdí, aby sa zabránilo kolízii alebo aspoň zmiernila jej následky. Niektoré autá dokážu rozoznať chodcov a cyklistov a reagovať na nich. Adaptívny tempomat je ďalší skvelý pomocník.

airbag v aute

Udržiava nielen nastavenú rýchlosť, ale aj bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred nami. Ak auto pred nami spomalí, náš tempomat tiež spomalí a keď sa cesta uvoľní, opäť zrýchli na pôvodnú rýchlosť. Už žiadne trhané brzdenie a zrýchľovanie, všetko je plynulé a pohodlné. Ďalšou vychytávkou je udržiavanie v jazdnom pruhu. Ak začneme neúmyselne vybočovať z pruhu, auto nás jemne vráti späť alebo nás aspoň upozorní vibráciou volantu. Niektoré systémy dokážu dokonca chvíľu viesť auto sami, čo je skvelé na dlhých cestách po diaľnici. A čo taký monitor únavy vodiča? Tento systém sleduje naše správanie za volantom a ak zistí, že sme unavení alebo nepozorní, upozorní nás, aby sme si dali prestávku. Tieto malé veci môžu výrazne znížiť riziko nehody spôsobenej ľudskou chybou.