Auto moto

Budú diaľnice bezplatné?

Jazdenie po diaľnici so sebou prináša okrem pozitív v rýchlosti samotného cestovania aj niektoré iné bonusy. Jedným z nich je aj bezplatnosť. Diaľnica je pozemná cestná komunikácia, obsahujúca viacero jazdných pruhov v rôznych smeroch. Križuje sa a kríži sa s rôznymi inými typmi ciest. Diaľnica je rýchlostná cesta, ktorá nám umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie možnosti prepravy osôb a nákladov. Bez diaľničnej známky ale neodporúčame využívať jej benefity. Hrozí vám totiž pokuta. Najstaršia a najdlhšia diaľnica na Slovensku – diaľnica D1 je mimoriadne vyťažená. Hlavne počas sviatkov a počas letnej dovolenkovej sezóny ale aj počas zimných mesiacov. Okrem D1 nám pribudli už aj diaľnice D2 s prepojením na Českú republiku, D3 s napojením na Poľsko a D4 ako obchvat Bratislavy. 

autom na diaľnicu

Kto však nemá diaľničnú známku, na diaľnicu nesmie. Dnes sú diaľničné známky riešené elektronickou formou. Upustili sme teda od starých známych nálepiek. Diaľničné známky si môžete zakúpiť v rôznych variantoch, podľa typu vozidla ale aj podľa dĺžky platnosti. Mesačná sa pohybuje v rovine 17 eur. Týždenná známka vás víde na 12 eur.

môžete ušetriť

Je to najkratšia forma avšak v blízkej budúcnosti plánujú zavedenie jednodňovej diaľničnej známky. Ideálnou verziou je ale zakúpenie ročnej diaľničnej známky, máte tak istotu, že na diaľnicu môžete odbočiť, kedykoľvek budete potrebovať. Jej cena je v hodnote 60 eur. Rezort dopravy ale pripravil zmenu. Pre odľahčenie situácie v mestách a ich okoliach, sa rozhodol pre schválenie ďalších bezplatných úsekov diaľnic. Dokopy sa táto zmena bude týkať až 100 km úsekov. Bez známky budú môcť jazdiť vodiči po celej D4 v Bratislave. Nezabudlo sa ale ani na okolie Žiliny či Prešova. Odborníci nešetria chválou a prikláňajú sa k rozhodnutiu rezortu. Nezabudnite si preto pred cestou skontrolovať zoznam diaľničných úsekov, ktoré sú bez povinnosti úhrady diaľničnej známky. 

Podobné príspevky